O królowej wszystkich asan, czyli co nam daje Sarvangasana? – Asana Flow #2
O królowej wszystkich asan, czyli co nam daje Sarvangasana? – Asana Flow #2

Drugi wpis z cyklu Asana Flow poświęcony będzie Sarvangasanie.

Czy wiesz dlaczego to właśnie świeca uzyskała miano królowej lub matki wszystkich asan? Wyjaśnia to już sama jej sanskrycka nazwa – sarva oznacza cały, całkowity, natomiast anga to narząd, część ciała – pozycja ta przynosi korzyści dla całego organizmu, wspiera harmonijne funkcjonowanie wszystkich układów (oddechowego, krążenia, trawiennego, rozrodczego, nerwowego, hormonalnego). Pomaga też osiągnąć balans na poziomie mentalnym, a jej praktyka to cudowny sposób na zadbanie o zdrowie psychiczne, które jest przecież tak samo ważne, jak to fizyczne.

Najważniejsze fizyczne korzyści Sarvangasany:

♻️

Poprawia trawienie – jako pozycja odwrócona wspomaga prawidłową pracę jelit.

♻️

Odciąża układ krwionośny – praktykując świecę dajemy odpocząć sercu, do którego łatwiej powraca krew.

♻️

Przynosi ulgę dla opuchniętych nóg, kostek i stóp – kiedy trzymamy nogi w górze przez dłuższą chwilę, siła grawitacji pozwala spłynąć w dół zatrzymanym płynom.

♻️

Wzmacnia praktycznie całe ciało (ramiona, nogi, kręgosłup, brzuch).

♻️

Reguluje pracę tarczycy.

♻️

Wspiera układ odpornościowy.

♻️

Pomaga przy astmie i chorobach gardła.

Mentalne korzyści świecy:

♻️

Balansuje czakrę gardła – potrafimy jasno wyrażać swoje myśli i uczucia, ale także twórcze pomysły, umiemy mówić o swoich oczekiwaniach i potrzebach.

♻️

Pomaga zwiększyć jasność myślenia – dzięki sile grawitacji więcej krwi napływa do górnych części ciała i głowy, co przekłada się na odświeżony i wypoczęty umysł.

♻️

Relaksuje – to jedna z pozycji, w których oczy i głowa zwrócone są w stronę serca, co ułatwia skierowanie uwagi do naszego wnętrza i uspokojenie gonitwy myśli.

♻️

Uspokaja i wycisza układ nerwowy.

Sarvangasana dobra dla każdego?

Każdy z nas jest inny i nawet to, co dla większości jest niesamowicie korzystne, dla innych może okazać się nawet niebezpieczne. Świeca nie jest wyjątkiem. Kto więc powinien zachować szczególną ostrożność?

  • Osoby z nadciśnieniem
  • Osoby z chorobami oczu
  • Osoby z problemami z szyjnym odcinkiem kręgosłupa

Jednak dla tych z nas, którzy nie mają przeciwwskazań praktyka Sarvangasany to wspaniałe narzędzie, które pozwala holistycznie dbać o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Praktykujmy ją regularnie, a korzyści z niej płynące podniosą jakość naszego życia na wielu płaszczyznach.

Namaste.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.