Czym jest flow i dlaczego warto je poczuć?
4.jpg

Flow to stan przepływu, w którym całkowicie zatracamy się w wykonywanej czynności, jesteśmy z nią niemal stopieni, a świat zewnętrzny niemal przestaje dla nas istnieć. Nasze skupienie jest na najwyższym poziomie, oddajemy całą świadomość i uwagę temu, co robimy, staje się to częścią nas. Flow to bycie tu i teraz z pełnym zaangażowaniem, z poczuciem satysfakcji i spełnienia.

Flow – twórca koncepcji

Za twórcę koncepcji flow uważa się węgierskiego psychologa Mihály Csíkszentmihályi. Choć pochodził z Węgier, w wieku 22 lat wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajął się badaniami nad szczęściem i kreatywnością – do dziś uważa się go za jednego z wiodących badaczy psychologii pozytywnej. Większość swojej pracy zawodowej poświęcił właśnie kwestii flow, które określił jako całkowite zaabsorbowanie daną czynnością, zatracenie się w niej, głębokie skupienie, utratę świadomości tego, co dzieje się dookoła, połączone z dużą satysfakcją i przyjemnością, którą daje samo działanie.

Optymalne warunki do osiągnięcia stanu przepływu

Csíkszentmihályi określił też optymalne warunki, w których człowiek doświadcza stanu flow. Po pierwsze, zadanie, którego się podejmujemy nie może być ani za trudne (wtedy pojawia się lęk i niepokój), ani za łatwe (w takiej sytuacji powstaje ryzyko nudy). Natomiast kiedy dana czynność jest dla nas wymagająca, ale mamy wystarczające umiejętności, żeby ją wykonać to właśnie wtedy możemy poczuć flow i zatopić się w tym, co robimy. Co więcej, psycholog podkreślił, że niezwykle ważny jest też konkretny i jasny cel oraz natychmiastowa i jednoznaczna wiadomość zwrotna. Warto tutaj wspomnieć, że celem staje się czynność sama w sobie, a nie jej wynik – takie działanie określamy mianem autotelicznego.

Flow w codzienności

Czy nie cudownie byłoby odczuwać stan flow w prawie każdej czynności, którą wykonujemy? Wyobraźmy sobie, że wszystko, co robimy daje nam niesamowitą satysfakcję, nie jest ani za łatwe, ani za trudne, a my czerpiemy przyjemność z samego procesu, bez względu na wynik. Jesteśmy całkowicie tu i teraz, zatapiamy się w trwającej chwili, w tym momencie, w którym wszystko jest na swoim miejscu, w którym wszystko jest dobrze – bez roztrząsania przeszłości i martwienia się o przyszłość. W końcu w życiu mamy tylko tę trwającą chwilę, reszta to iluzja. Stan flow sprawia, że delektujemy się nią i wykorzystujemy maksymalnie każdą sekundę, którą dostaliśmy od losu ❤

Joga jako narzędzie do rozwijania stanu flow

Stan flow nie przyjdzie do nas z dnia na dzień jeśli chcemy, aby towarzyszył nam w codziennym życiu, musimy nad tym pracować. Praktyka asan jogi może pomóc nam poczuć, o co w tym wszystkim chodzi.

Flow joga to praktyka, podczas której płynnie przechodzimy z jednej pozycji w drugą, a każde przejście połączone jest z oddechem. Ten płynny ruch razem z wdechami i wydechami pozwala osiągnąć stan, w którym przestajemy myśleć o tym, co na zewnątrz, a skupiamy się na tym, co dzieje się w środku nas w tej trwającej chwili. Nasz umysł i ciało są dokładnie tu i teraz.

Właśnie ta płynność przejść między asanami może stać się dla nas symbolem tego, jak z lekkością i harmonią przechodzić przez wszystko, co przydarza nam się poza matą.

Symbolika naszej fali

Falka, którą wykończone są nasze pierwsze modele topów i legginsów do jogi z recyklingu to detal, który mieliśmy w głowie od samego początku. Jak łatwo się domyślić po lekturze powyższych akapitów, chcieliśmy, aby symbolizowała właśnie wyjątkowy stan flow, tę płynność, elastyczność i skupienie na tu i teraz, które będą towarzyszyć Wam nie tylko na macie, ale przede wszystkim w codziennym życiu! Wierzymy, że nasze ubrania zapewnią Wam komfort i przyjemność, a Wy będziecie mogły w pełni delektować się trwającą chwilą ❤

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.